Przejdź do głównej zawartości

"Przygody Fenka" - seria edukacyjnych książeczek dla przedszkolaków

Odkąd zostałam mamą mam mniej czasu na czytanie "moich" książek, za to te dziecięce towarzyszą mi każdego dnia. Jako osoba uwielbiająca książki cieszę się, że udało się zaszczepić tę miłość również w dziecku i jest to jedna z form spędzania wspólnie czasu. Jako mama cenię sobie książki za ich pomoc w rozwiązywaniu rodzicielskich problemów, bo czy jest ktoś kto ich nie ma?
 
Lubię, gdy książki czegoś uczą, niosą przekaz. I mam tu na myśli zarówno naukę mówienia, poszerzanie słownictwa i rozwój mowy, rozwijanie wiedzy o otaczającym świecie, jak również oswajanie z nowymi sytuacjami, poznawanie emocji czy wartości.

Niedawno do naszej biblioteczki dołączyło kilka tytułów z edukacyjnej serii "Przygody Fenka". Znajduje się w niej już ponad 80 pozycji wspierających rodziców przedszkolaków. Maluchom znów pomagają oswoić otaczający świat, poszerzać horyzonty, poznać emocje a także konkretne kwestie takie jak np. dbanie o środowisko. 
Fenek to radosny młody lisek, który przeżywa przygody tak jak nasze dzieci. Nie raz boryka się z trudnościami i dzielnie stawia czoła wyzwaniom. W tym wszystkim wspierają go kochający rodzice.
Książeczki  adresowane są głównie do dzieci w wieku przedszkolnym. Mają poręczny, kwadratowy format, miękkie wydanie i są cienkie, więc podczas czytania trzyma się je bardzo komfortowo. Każda ma 22 strony, przy czym na lewej mamy ilustrację a na prawej tekst. Obrazki są bardzo kolorowe, ale całościowo idealnie skomponowane, więc nic nie razi w oczy mocnymi kontrastami. Czyta się je bardzo przyjemnie i szybko a język jest dostosowany do umiejętności maluszków.
Na dole każdej strony znajduje się pytanie kontrolne sprawdzające pamięć dziecka i rozumienie tekstu. Polecenia są przeróżne, od "co rysuje Fenek?", poprzez "kogo spotkał?", aż do "dlaczego był smutny?", "co należy zrobić aby...?" lub odnoszące się do zawartej obok ilustracji (policz, pokaż).
Każda książeczka powstała we współpracy ze specjalistami i ekspertami, których można poznać na stronie Fenek.pl w zakładce "O Fenku".

Wszystkie książki skonstruowane zostały  ten sam sposób. Po krótkiej historyjce o przygodach Fenka, na samym końcu zawarte zostały dodatkowe informacje wspierające rodziców. Są to "ciekawe sposoby spędzania czasu z dzieckiem", które odnoszą się do poruszanego w treści tematu, oraz wykaz co osiągnie dziecko dzięki tej konkretnej pozycji. Ostatnia strona to krótka wypowiedź specjalisty współtworzącego książkę.  
Jak wspomniałam pozycji jest już ponad 80 i zostały one podzielone tematycznie na serie:
- emocje
- dobre zachowanie
- cechy
- relacje
- wartości
- zmysły
- trudne sprawy
- zwroty grzecznościowe
- moje zdrowie
- dbam o środowisko
- bezpieczeństwo
- wydarzenia
- czas
- żywioły
- miejsca
- pory roku.
W każdej z nich znajdują się cztery tytuły. Można je znaleźć również w formie audiobooków i ebooków.
 
W naszej domowej biblioteczce znalazło się 8 tradycyjnie wydanych książeczek:

- Zazdrość (seria "Emocje")

- Złość (seria "Emocje")

- Potrafię się dzielić (seria "Dobre zachowanie")

- Samodzielność (seria "Cechy")

- Empatia (seria "Cechy")

- Cierpliwość (seria "Wartości")

- Wizyta u dentysty (seria "Moje zdrowie")

- Pierwszy dzień w przedszkolu (seria "Wydarzenia")

Są to problemy z jakimi właśnie się mierzę u mojego 3-latka, a jak już wspomniałam, lubię sięgać po tego typu pomoce.

Przedstawię Wam po krótce każdą z nich.
 
Zazdrość
W życiu Fenka następuje wiele zmian. Rozpoczyna naukę w zerówce, nabywa nowe umiejętności ale najważniejsza zmiana to... pojawienie się nowego członka w rodzinie. Nagle rzeczywistość rozmywa się z wyobrażeniami liska. Młodsza siostra jeszcze jest za mała na wspólną zabawę, potrzebuje też większej uwagi rodziców. Fenek czuje smutek i odrzucenie. Jak poradzi sobie w roli starszego brata? 

Złość
Ktoś zarysował samochód taty, co go bardzo zdenerwowało. Fenek zaniepokojony przybiega do mamy i wspólnie analizują zaistniałą sytuację. Ale po chwili i on sam się złości, gdy podczas zabawy w piaskownicy koledzy niszczą jego budowlę. Znów biegnie do mamy i wspólnie zastanawiają się jak można poradzić sobie ze złością. Czy da się ją schować do szuflady?
 
Potrafię się dzielić
Fenek dostaje w prezencie wrotki, o których od dawna marzył. Chwali się nimi swojemu przyjacielowi Maksowi, który również chciałby je założyć i chwilkę pojeździć. Lisek go jednak ignoruje. Czy po rozmowie z mamą zmieni swoje postępowanie i nauczy się dzielić? 

Samodzielność
Fenek nie może doczekać się wyjścia na karuzele do wesołego miasteczka. Sam wiele już potrafi, więc ubiera się i czeka na resztę rodziny. Chce wyjść jak najszybciej lecz niestety jego siostra to opóźnia, bo potrzebuje we wszystkim wsparcia rodziców. Jak zareaguje Fenek? Czy będzie pomagał siostrze?


Empatia
Rodzina Fenka ma pechowy dzień. Fenia potyka się o wystający korzeń i upada, tata trąca łokciem swój ulubiony kubek a mama nie może znaleźć swojego ukochanego naszyjnika. Tylko Fenkowi wszystko się układa a mimo tego jest smutny i zmartwiony. Dlaczego?

Cierpliwość
Fenek bawi się z młodszą siostrą, chce aby pomogła mu budować wieżę z klocków. Ta jednak zamiast układać jak brat prosi, wkłada klocki do buzi. Jak zareaguje lisek? Czy znajdzie w sobie tyle cierpliwości by kontynuować wspólną zabawę?

Wizyta u dentysty
Fenek jest w złym humorze. Całą noc dokuczał mu ból zęba. Wybiera się z tatą do dentysty. Tam poznaje pracę pani dentystki, wyposażenie gabinetu a na końcu ma okazję przypomnieć sobie najważniejsze zasady higieny zębów. 

Pierwszy dzień w przedszkolu
Fenek od kilku dni czymś się martwi. Nawet wspólne zakupy nie sprawiają mu radości. Niedługo czeka go nowa przygoda w przedszkolu i jest tym przerażony. W sklepie spotyka panią Pandę - nową nauczycielkę w przedszkolu. Czy ona też się boi? Czy w ogóle dorośli mogą się bać? Czy Fenek zmieni swoje nastawienie do nowego miejsca?

Mój syn od razu polubił Fenka i choć nie chce na razie odpowiadać na zadawane w książkach pytania to prosi o czytanie i odnosi sytuacje na swoją codzienność. Widzi w tych historyjkach siebie i swojego młodszego brata. Nie raz powtórzy w czasie zabawy jakieś zwroty zasłyszane z książki.  

Najbardziej podoba mu się część o przedszkolu, chyba dlatego, że od września rozpocznie swoją przedszkolną przygodę. Ta książka to świetny pomocnik w oswojeniu tematu. Niejako przy okazji zabawy maluch poznaje dane zagadnienie, wytłumaczone na konkretnej sytuacji, znanej mu z życia. 
 

Z wybranych tytułów jestem bardzo zadowolona bo w prosty sposób tłumaczą dziecku konkretne problemy. Sytuacje są tu jak najbardziej realne i syn łatwo odnosi je do swojego codziennego życia.
 
Polecam Wam całą serię "Przygody Fenka". Pozostałe tytuły znajdziecie na stronie Fenek.pl i jestem pewna, że wybierzecie coś dla siebie. 
 
Zachęcam również do przejrzenia całej strony, gdyż można tam również znaleźć masę darmowych materiałów takich jak scenariusze zajęć, kolorowanki, plansze do nauki czytania, karty pracy, które można wykorzystać zarówno w przedszkolu, szkole jak i w domu.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

BĘDĘ MAMĄ - Torba do szpitala - czyli zmora przyszłej matki. Cz. 2 Po porodzie

Dziś, tak jak obiecałam, druga część dotycząca tematu pakowania torby do szpitala. Tym razem skupię się na rzeczach wymaganych już po porodzie, na oddział. A do pierwszej części odsyłam Was tutaj. Przejdźmy od razu do konkretów. Zgodnie z listą otrzymaną z wybranego szpitala, dla siebie na oddział potrzebuję: - podkłady na łóżko i podpaski poporodowe - czyli to, co potrzebne również do samego porodu, opisałam w poprzednim wpisie - majtki jednorazowe siateczkowe - tak jak wspomniałam w poprzednim wpisie, ja wybrałam wielorazowe - ręcznik do kąpieli - klapki pod prysznic - piżama na oddział - przybory toaletowe - szlafrok i papcie - bielizna (majtki, biustonosz nieuciskowy) - wkładki laktacyjne/ewentualnie laktator Tutaj pokusiłam się o kilka drobnych modyfikacji. Ręcznik do kąpieli, tak jak już pisałam wcześniej, kupiłam w TXM za 12,99 zł, w ilości 2 sztuk, z czego jeden zapakowałam do torby porodowej a drugi właśnie na oddział. Klapki pod pryszn

BĘDĘ MAMĄ - Torba do szpitala - czyli zmora przyszłej matki. Cz. 1 Poród

Pakowanie torby do szpitala męczyło mnie przez dobrych kilka tygodni. Zupełnie nie wiedziałam jak się za to zabrać, co spakować i jak poukładać. A przecież najpierw trzeba było jeszcze wszystko kupić. Tu również masa pytań: co, jakiej firmy i gdzie? Po spędzeniu jednego dnia na mieście, bieganiu po kilku drogeriach, sklepach z koszulami nocnymi i aptekach miałam dość. Nie znalazłam wszystkiego, a ostatecznie zapomniałam wstąpić do jeszcze jednego sklepu i kilka artykułów i tak zamówiłam przez internet. Może jesteście właśnie na tym etapie? Może też dzień w dzień myślicie o konieczności spakowania już tej nieszczęsnej torby ale wciąż ciężko Wam się za to zabrać? Jeśli tak, to zachęcam do dalszej części wpisu. Postaram się dokładnie opisać co, gdzie i za ile kupiłam, bo przecież aspekt księgowy musi być. :) W pierwszej kolejności warto wybrać się do szpitala, w którym zamierzacie rodzić i zapytać co trzeba mieć ze sobą do porodu. Ja planuję rodzić w szpitalu gdzie jednak większo

Śląskie z dzieckiem - Dinoworld Gliwice

Dziś zabieram Was na wycieczkę do świata prehistorycznych dinozaurów. Do miejsca, które zachwyci ich fanów, zwłaszcza tych najmniejszych. Mowa tutaj o wystawie Dinoworld, znajdującej się w centrum handlowym Europa Centralna w Gliwicach. Tutaj cofniecie się w czasie i poczujecie się jak wśród prawdziwych dinozaurów. A to dlatego, że znajdujące się tam okazy są ruchome i wydają dźwięki. W dodatku mają rzeczywiste rozmiary i jak najbardziej odzwierciedlają żyjące kiedyś dinozaury. Zobaczyć tu można między innymi najpopularniejszego T.Rexa. Jest też nanotyran, kentrozaur, pter ozaur, parazaurolof i kilka innych dinozaurów.  Przy dinozaurach znajdują się tabliczki z najważniejszymi informacjami o tych stworzeniach. Oprócz samych ruchomych figur, znajdziemy tu jeszcze szkielety stegozaura i triceratopsa, czaszki tyranozaura i styrakozaura, kości, a także wystawę skamieniałych szczątków dinozaurów.  Jest też farma dinozaurów, na której zobaczymy małe dinusie. Z dodatkowych atrakcji czekają na